Investice do závodu Hyundai v
Nošovicích

1 minuta čtení | 22.6.2026
22.06.2026

Spustili jsme vlastní fotovoltaickou elektrárnu

Materiály
Zkopírováno
  • Fotovoltaická elektrárna o výkonu 4 999 kWp pokryje přibližně 5 % roční spotřeby výrobního závodu v Nošovicích
  • Ročně vyrobí 4 600 MWh elektřiny, což odpovídá spotřebě asi 1 530 domácností
  • Spuštění elektrárny podporuje dlouhodobý závazek HMMC směřovat k uhlíkové neutralitě a odpovědnému nakládání se zdroji

Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech uvedla v pondělí 15. června 2026 do provozu novou fotovoltaickou elektrárnu v areálu závodu v Nošovicích. Instalace o celkovém výkonu 4 999 kWp pokryje přibližně 5 % roční spotřeby výrobního závodu a představuje další krok na cestě k uhlíkové neutralitě.

Fotovoltaické panely byly instalovány na střechách lisovny, předmontáže a budovy energocentra. Celkem bylo osazeno 9 802 panelů o výkonu 510 Wp, na ploše 59 654 m², což odpovídá více než osmi fotbalovým hřištím. Vyrobená energie je určena primárně pro okamžitou spotřebu přímo v závodě, bez plánovaných přetoků do distribuční sítě.

Projektovaná roční výroba dosahuje 4 600 MWh elektřiny. Pro lepší představu, toto množství odpovídá spotřebě přibližně 1 530 běžných domácností. Výkon elektrárny je ekvivalentem 714 standardních střešních instalací na rodinných domech.

DAVID KOCH, vedoucí oddělení Správy budov, ochrany životního prostředí a BOZP

Spuštění vlastní výroby elektřiny je dalším krokem na cestě, kterou si společnost vytyčila v rámci své strategie do roku 2030. Ochrana životního prostředí v ní hraje zásadní roli. Ambicí HMMC je postupně směřovat k uhlíkové neutralitě, snižovat emise skleníkových plynů napříč vlastními aktivitami i hodnotovým řetězcem a rozvíjet principy cirkulární ekonomiky i podporu biodiverzity.

V roce 2022 jsme se jako první výrobní závod skupiny Hyundai stali odběratelem elektřiny výhradně z obnovitelných zdrojů. Spuštěním vlastní fotovoltaické elektrárny na tento závazek navazujeme a část energie si nyní vyrábíme přímo v našem areálu. Současně již zahajujeme projektovou přípravu dalšího rozšíření fotovoltaiky o přibližně 8 MWp

DAVID KOCH, vedoucí oddělení Správy budov, ochrany životního prostředí a BOZP

Zhotovitelem projektu byla společnost Agile Europe s.r.o. Součástí investice byla také rekonstrukce střešních plášťů se zvýšenou požární odolností a instalace nového izolovaného systému ochrany před bleskem. Tím je zajištěna zvýšená bezpečnost osob, technologie i samotné budovy při bouřkách.